Τετάρτη 1 Μαΐου 2013

H Ντόρτμουντ στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέτυχε δύο γκολ στα τελευταία λεπτά, αλλά το τελικό 2-0 δεν ήταν αρκετό για να προκριθεί στον τελικό. Ετσι, η Ντόρτμουντ με το 4-1 του πρώτου αγώνα, προκρίθηκε και θα αγωνισθεί στις 25 Μαίου, στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Ρεάλ έχασε τρεις σπουδαίες ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά, με τους Ιγκουαίν (4' ), Ρονάλντο (13' ), Οζίλ (14').

Η Ντόρτμουντ στο β΄ημίχρονο έχασε δύο ευκαιρίες, μία φορά με τον Λεβαντόφσκι με δοκάρι στο 50'  και μία φορά με τον Γκιντογκάν στο 61'.

Κι εκεί που όλα έδειχναν πως πλησίαζε η πρόκριση για την Ντόρτμουντ, ήρθαν τα γκολ των Μπενζεμά στο 83' και Ράμος στο 88'.  Η Ρεάλ πίεσε στο πεντάλεπτο των καθυστερήσεων για το γκολ της πρόκρισης χωρίς όμως επιτυχία.

Διαιτητής: Χάουαρντ Γουέμπ.    Κίτρινες κάρτες: Κοεντράο, Ιγκουαίν, Ράμος, Κεντίρα-Γκιντογκάν,  Μπέντερ.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Ντιέγκο Λόπεθ, Εσιέν, Κοεντράο (57' Κακά), Ράμος, Βαράν, Τσάμπι Αλόνσο (67' Κεντίρα), Μόντριτς, Οζίλ, Ντι Μαρία, Ρονάλντο, Ιγκουαϊν (57' Μπενζεμά).

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Βαϊντενφέλερ, Πίστσεκ, Σμέλτσερ, Χούμελς, Σούμποτιτς, Μπέντερ (91' Σαντάνα), Γκιντογκάν, Μπλαστσικόφσκι, Ρόις, Γκέτσε (14' Γκροσκρόιτς), Λεβαντόφσκι (87' Κελ).