Δευτέρα 18 Μαΐου 2015

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε την αστοχία και τα λάθη - η Ρεάλ πρωταθλήτρια Ευρώπης

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε τα λάθη του και την αστοχία και η Ρεάλ αναδείχτηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης νικώντας με 78-59 στον τελικό του φάιναλ-φορ, στη Μαδρίτη.

Οι Ερυθρόλευκοι πάλεψαν για τρία δεκάλεπτα, αλλά στο τέταρτο δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν την ισπανική ομάδα στην επίθεση. Η μεγάλη αστοχία στα σουτ τριών πόντων (5/23) και τις βολές (12/26) έπαιξε καθοριστικό ρόλο. Κι αυτή τη φορά, η βοήθεια που περίμεναν από τον Σπανούλη δεν ήρθε. Ο αρχηγός, έμεινε στους τρεις πόντους με 1/5 σουτ, τέσσερα λάθη και τρεις ασίστ.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού μπορεί να ξεκίνησαν καλά τον τελικό, αλλά πάντα η Ρεάλ είχε κάποιους παίκτες που άλλαζαν τον ρυθμό του αγώνα.

Στη δεύτερη περίοδο, όταν ο Ολυμπιακός είχε προβάδισμα 21-15 η είσοδος των Ματσιούλις, Νοτσιόνι, Ροντρίγκεθ, έδωσε ενέργεια στην ισπανική ομάδα. Σε συνδυασμό με τα λάθη και την αστοχία των παικτών του Ολυμπιακού σε βολές (3/9) και τρίποντα (0/6), η Ρεάλ κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να κλείσει το ημίχρονο με 35-28. Στην τρίτη περίοδο, η Ρεάλ ξέφυγε και με ένδεκα πόντους (40-29 στο 22.30), αλλά ο Ολυμπιακός «απάντησε» με σερί 12-0 περνώντας μπροστά 41-40 στο 26'. Κι εκεί που όλα έδειχναν πως η ελληνική ομάδα θα διεκδικούσε τη νίκη, η είσοδος του Τρέισι Κάρολ άλλαξε τα πάντα. Εντεκα πόντοι έως το τέλος της περιόδου και η διαφορά πήγε και πάλι στο +9 (53-44).

Στην τελευταία περίοδο, οι Ερυθρόλευκοι φάνηκε ότι δεν είχαν τις δυνάμεις να αντιδράσουν. Η Ρεάλ ελέγχοντας το ματς έφτασε μάλλον εύκολα στον τίτλο, αλλά χωρίς αμφιβολία η τελική διαφορά αδικεί την ελληνική ομάδα.

Ο Ολυμπιακός τέλειωσε το ματς με 16/25 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 12/26 βολές, 20-5 ρημπάουντ, οκτώ κλεψίματα, 13 λάθη, 15 ασίστ, ένα κόψιμο.

Η Ρεάλ, είχε 14/31 δίποντα, 13/30 τρίποντα, 11/13 βολές, 28-12 ρημπάουντ, έξι κλεψίματα, 16 λάθη, 16 ασίστ, δύο κοψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 35-28, 53-46, 78-59

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ρίβερς 5 (1), Ρούντι 7 (1), Νοτσιόνι 12 (2), Ματσιούλις 9 (2), Ρέγιες 2, Ροντρίγκεθ 11 (1), Αγιόν 2, Κάρολ 16 (4), Γιουλ 12 (2), Μπουρούσης, Σλότερ 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 2, Χάντερ 10 (7ρ), Ντάνστον 4, Σπανούλης 3, Παπαπέτρου, Σλούκας 10 (2/3τρ), Πρίντεζης 11, Αγραβάνης, Μάντζαρης 1, Λαφαγιέτ 1, Ντάρντεν, Λοτζέσκι 17 (4/4δ,3/6τρ).

Ενταση στο τέλος με Σπανούλη και Ρούντι Φερνάντεθ

Ενταση στο τέλος με Σπανούλη και Ρούντι Φερνάντεθ Ενταση στο τέλος του ματς με Βασίλη Σπανούλη και Ρούντι Φερνάντεθ, καθώς ο αρχηγός του Ολυμπιακού θεώρησε ότι ο παίκτης της Ρεάλ τον ειρωνεύτηκε.

«Είπε κάποια λόγια στο τέλος. Είναι ο γνωστός Ρούντι. Μεγάλος παίκτης, αλλά μιλάει πολύ. Εντάξει, πήρε την πρώτη του Ευρωλίγκα και παρασύρθηκε. Με ειρωνεύτηκε. Είχα κι εγώ νεύρα και έγινε ότι έγινε», εξήγησε  ο Σπανούλης, ο οποίος παραδέχτηκε ότι η Ρεάλ άξιζε τον τίτλο.

«Αξίζει αυτό το τρόπαιο η Ρεάλ. Το θέλαμε πολύ κι εμείς κι αυτοί. Υστερήσαμε στις βολές, τα ριμπάουντ, στα τρίποντα. Δεν κάναμε μια απ’ τις καλύτερες εμφανίσεις μας και έτσι δεν μπορείς να νικήσεις έναν τέτοιο αντίπαλο. Δεν γίνεται να νικάς συνέχειας. Στόχος μας, πλέον, είναι το πρωτάθλημα».